שאלות נפוצות – לימודי הסמכה

להלן שאלות נפוצות בנושאים כלליים, קורסים וציונים, סיום לימודים, מצב אקדמי לא תקין, הגעה עם רקע אקדמי קודם, הרשמה לתארים משולבים, תלונות וטוהר הבחינות.

תנאי שימוש באתר

כמו בכל מערכת גדולה זה יכול לקרות לפעמים ובשביל זה (בין היתר) קיימות שעות הקבלה של סגן הדיקן. אנחנו נעשה את הדרוש על מנת לתקן את העוול, במידה ונעשה.

ההחלטה היא כמובן אישית. לדעתנו הלימודים הם מספיק קשים, והוספת עבודה עשויה ליצור לחץ לא סביר. המלצתנו – אם אפשר, דחו את העבודה.

אם כבר פנית ליחידה לקידום סטודנטים לעזרה ועצה, כל מה שאנחנו צריכים לדעת זה שהתייעצת איתם. אם עוד לא פנית – עכשיו זה הזמן.

הפקולטה מקיימת מועדון במסגרתו מתקיימים מפגשים פעמיים בשנה עם בכירי התעשייה אשר נותנים לנו משוב לגבי תכנית הלימודים (בעבר נעשו שינויים כתוצאה ממפגשים אלו). עם זאת, אין זה נכון לומר כי אנחנו “מתאימים” את תוכנית הלימודים לכלל צורכי התעשייה. השינויים וההתאמות נעשים לצרכים שברור כי הם ארוכי טווח.

כמובן שאין צורך ללמוד שוב את “אותות אקראיים” כחלק מהשרשרת! אבל – על מנת שסך המקצועות שנלמדים במסגרת השרשרת (ואך ורק במסגרתה) ישמר, יש לבחור מקצוע אחר בשרשרת במקומו.

לא קרה כלום! ניתן לבטל מקצועות בסיום התואר והם לא ייחשבו לתואר. מעבר לזה – תכנון המערכת והקפדה על מועדי הרישום והשינויים היא באחריותך ולא ניתן לחרוג מהם.

מצטערים – לא קיים מועד כזה. קיים מועד מיוחד לסטודנטים ששרתו לא מעט במילואים ורק להם. אם לא הצלחת להגיע למועד א’ או ב’ לא קרה כלום – ניתן להרשם שוב ולהבחן בסמסטר הבא.

מעבר לכך שתכנון המערכת היא באחריותך בלבד ויש לנו צוות יועצים ששמח לעזור מראש, אין כל צורך לבטל מקצוע. רישום מחדש בסמסטר עוקב יבטל אותו בסמסטר זה (לגבי סטודנטים בסמסטר ראשון הכלל שונה – אנא פנו למזכירות).

זה לא מומלץ אבל – כן. המגבלה העליונה היא 29 נקודות לסמסטר (מעבר לזה לא ניתן).

בשביל מה? לצורך קבלה לתואר שני אנחנו לא מתחשבים בציון מסמסטר מאוחר אלא רק מהסמסטר המקורי (יש סטודנטים שלא יכולים להרשות לעצמם את המותרות בלימוד חוזר והשארות בטכניון מעבר לארבע שנים).

לוח הבחינות מותאם לרוב הסטודנטים – כלומר אלו שלומדים על פי המערכת המומלצת. כמו כן עובר על לוח הבחינות נציג הועד האקדמי של הפקולטה. אם יש לך התנגשות אז כנראה שהמערכת האישית שלך היא מיוחדת. לדוגמא, מקצועות שאינם מאותו סמסטר על פי המערכת המומלצת או מקצועות שרשום בקטלוג שהאחד הינו הקדם של השני.

סטודנט המבקש לסיים את לימודיו מתבקש להעזר במערכת הממוחשבת לבדיקת דרישות סיום התואר.
הוראות שימוש במערכת: במסך הפתיחה יש להזדהות עם מספר הזהות והסיסמה הרגילה ממערכת הרישום למקצועות. תחת הכפתור עזרה, במדריך למשתמש, ניתן למצוא הסבר מפורט לשימוש במערכת. אימייל ניתן לשלוח בכל בעיה או תקלה ע”י לחיצה על כפתור “הערות/תקלות”. כדי שהטיפול יהיה יעיל יש לצרף בכל פניה מספר זהות.

האחריות לעמידה בדרישות היא של הסטודנט ושלו בלבד. כמובן שבמידת הצורך ניתן לפנות למזכירות לצורך קבלת עצה או הדרכה. אנו ממליצים לבצע את בדיקת הדרישות הממוחשבת סמסטר לפני סיום הלימודים כדי למנוע הפתעות. בקשות חריגות במועד סיום הלימודים לרוב יענו בשלילה.

אפשר בהחלט. כל סטודנט בפקולטה יכול לעקוב אחר דרישות סיום התואר לאורך כל הלימודים ע”י שימוש במערכת הנ”ל.

סטודנט ייחשב במצב אקדמי לא תקין אם מתקיים בו לפחות אחד מן התנאים הבאים:

 • הממוצע המצטבר המשוקלל של ציוניו הינו פחות מ- 65.
 • שיעור ההצלחה במקצועות שלמד הינו פחות מ- 66%.
 • הסטודנט היה במצב אקדמי לא תקין בסמסטר הקודם, ולא עמד בתוכנית הלימודים שנקבעה לו לסמסטר הנוכחי.
 • הסטודנט לא השלים את חובותיו בסיווג פיסיקה במועד הנדרש.
 • הסטודנט לא השלים את לימודי האנגלית עד תום הסמסטר הרביעי ללימודיו.
 • הסטודנט לא השלים את לימודי העברית עד תום הסמסטר השני ללימודיו.
 • הסטודנט צבר בשני הסמסטרים הראשונים ללימודיו פחות מ- 27 נקודות מתוך התוכנית הממולצת במסלול הלימודים אליו הוא רשום.

מומלץ לפנות לייעוץ ועזרה (היחידה לקידום סטודנטים או סגן הדיקן לענייני סטודנטים בפקולטה). בדרך כלל הסיבה תהיה כרוכה בחוסר ידיעה איך ללמוד ואיך להתכונן לבחינות בטכניון (מאוד שונה מהתיכון). למשל, אחת הדרכים להתמודד עם עומס הבחינות היא לנצל את שלושת השבועות האחרונים לסמסטר בכדי להתחיל לחזור על החומר ולסכם בכתב נקודות חשובות (גם יותר קל לתפוס את המרצה או עוזרי ההוראה לצורך שאלות).
השנה הראשונה היא מאוד חשובה לצורך הסתגלות לדרך למידה חדשה – הקדשת יתר זמן בשנה זו תפנה לכם זמן משמעותי בשלוש השנים הבאות (אל תרוצו לעבוד בחוץ!).

סטודנט, שמצבו האקדמי תקין, המפסיק את לימודיו ביוזמתו יוכל להגיש בקשה לשוב ללימודים. סטודנט שלימודיו הופסקו יוכל להגיש בקשה כנ”ל לאחר תום שנתיים מיום הפסקת הלימודים. בקשות לשוב ללימודים יידונו ביחידה האקדמית אשר תקבע בכל מקרה תוכנית לימודים נדרשת לקבלת התואר. המלצת היחידה תובא לאישור דיקן לימודי הסמכה אשר יחליט בדבר סופית.

סטודנט שהופסקו לימודיו ומבקש לחזור ללימודים בפקולטה להנדסת חשמל אזי ברוב המקרים תוגדר לו מערכת לסמסטר אחד של כ-17 נקודות, אותן יהיה עליו להשלים בסמסטר אחד במסגרת לימודי חוץ ולסיימו בממוצע 75 ומעלה. לצורך הממוצע הנ”ל יוכרו שני תיקוני ציון בלבד. במידה והסטודנט התקבל, אזי מכל המקצועות שנלמדו בעבר יוכרו רק המקצועות בהם הציון 65 ומעלה.
סטודנט במצב הפסקת לימודים שלמד קורסים במסגרת לימודי חוץ וקבל בהם ציון מעל 75 יוכל לבקש שהם יוכרו לו לתואר. ההכרה לצורך התואר תהיה רק לאחר קבלה חזרה ללימודים.

פרוט מלא של התנאים לקבלה ללימודים לתואר ראשון נוסף בהנדסת חשמל-פיזיקה, הנדסת חשמל-מתמטיקה והנדסת חשמל הנדסה ביו-רפואית, נמצא באתר במועמדים .

סדר הגורמים אליהם מומלץ לפנות לצורך טיפול בתלונה אקדמית:

 1. מזכירות לימודי הסמכה – תנתב את התלונה לגורם המתאים בפקולטה (מרצה, מרכז לימודי הסמכה, סגן דיקן וכו’)
 2. דיקן פקולטה
 3. דיקן לימודי הסמכה
 4. נציב תלונות הסטודנטים (משרד דיקן הסטודנטים)

לשמחתנו כל הסטודנטים, למעט אולי בודדים, מקיימים את הבחינות ביושר וללא “עזרה” מחבר. לגבי הבודדים שבוחרים לרמות בדרך זו או אחרת אנחנו עושים את המרב להרחיקם מהטכניון ללא פשרות. מי שיורשע בעברה חמורה זו, לא יתקבל בברכה לתואר גבוה.